Tegyél fel magadnak két egyszerű kérdést:
Napi szinten legalább 2 órát eltöltök különböző digitális eszközök használatával?
Tapasztaltam már az alábbi tünetek valamelyikét?
fáradt, égő, viszkető szemek
szemszárazság
fényérzékenység
látásromlás, látás hullámzó minősége
homályos vagy kettőslátás, fókuszálási problémák
fejfájás
testi fáradtság, álmatlanság
hát-, nyak-, vállfájdalom
A legtöbben naponta 8-10 órát töltünk el digitális eszközök (okostelefon, tablet, laptop, PC, …) használatával, ezek lettek a kapuk a munkához, a közösségi oldalakhoz, a vásárláshoz,
az információk megszerzéséhez és a kommunikációhoz.
Már napi rendszeres, 2 órás digitális eszköz használat is elegendő lehet a fenti tünetek gyakori
és ismétlődő észleléséhez, ráadásul a problémák korosztálytól függetlenül jelentkezhetnek, így
jó eséllyel Te is érintett vagy!
Két bejegyzésben járunk a téma végére. Ebben a posztunkban a problémát és az általános megoldásokat járjuk körbe, a következő bejegyzésünk pedig a rendelkezésedre álló szemüveglencsés és kontaktlencsés megoldásokról szól.
Bízunk benne, hogy hasznos információkkal látunk el Téged és ezzel hozzájárulunk az éleslátásod megőrzéséhez és a szemeid védelméhez, valamint hasznos tippekkel szolgálunk a többi, kellemetlen tünet megelőzéséhez.
A digitális eszközök okozta szemfáradtság
Digitális eszközök használatakor tartósan közelre fókuszálunk, ez pedig megerőltető a szemünk számára, fellép az úgynevezett akkomodációs terhelés: a szemeid fáradtak, szárazak, égőek és a látásod is homályossá válik.
Azonos távolságra történő tartós fókuszáláskor a szemizmok terhelése megnő, folyamatosan munkában vannak, a szemednek így nincs esélye a pihenésre. A szemizmok fáradásával együtt jár a nehézkes fókuszálás, különösen a különböző távolságok közötti váltáskor. A képernyőkön változatos, színes, eltérő intenzitású és méretű információk jelennek meg, amelyek szintén nehezítik a fókuszálást, tovább terhelve a szemünket.
A szemszárazságért más tényezők is felelnek:
a digitális eszközök használatakor kevesebbet pislogunk, így elvékonyodik, majd felszakad a könnyfilmünk
gyakran időzünk légkondicionált és/vagy rosszul megvilágított helyiségben
a dohányzás, a csekély folyadékbevitel, a vízhajtó hatású italok (alkohol, kávé, ...) és hormontartalmú készítmények szedése
Beszéljünk a kék fény hatásairól!
A látható fény tartományán belül, a 380-500 nm-es tartományban helyezkedik el az úgynevezett nagy energiájú látható kék fény (HEV – high energy visible light). Ez a fény egy természetes jelenség, számos előnyös és kívánatos tulajdonsággal bír az emberi szervezet szempontjából, például a biológiai ritmusunk szabályozásában, illetve segít az összpontosításban és a frissességünk megőrzésében.
Azonban ha túlzott mennyiségben éri a szemünket, a fent említett mellékhatásokon kívül számolhatunk az álmatlansággal vagy akár a retinánk károsodásával, amely időskori macula degeneratiohoz vezet.
Számos lehetőséged van a problémák csökkentésére. A lentiekben általános tippekkel szolgálunk, a következő posztunkból pedig megtudhatod, hogy milyen további megoldások állnak rendelkezésedre.
Tedd könnyebbé a digitális mindennapjaidat!
Ha munkáról beszélünk, a hatékonyság és a pontosság csökkenésével számolhatunk, ha a szabadidős tevékenységekről van szó, akkor pedig a kényelem és az éleslátás az áldozat, összességében pedig a mindennapi komfortérzetünk.
Digitális eszközök gyakori használójaként ajánljuk figyelmedbe a tippeket, amelyek hozzájárulhatnak a digitális mindennapjaid maradéktalan élvezetéhez:
♣ Tarts óránként legalább 10 perc szünetet, amikor felállsz a munkád elől, kinyújtóztatod, megmozgatod magad, enyhítve ezzel a nyakadra, a hátadra és a karodra eső terhelést.
♣ Ebben a 10 percben biztosíts lazítást
a szemeidnek is, azzal, hogy messzebbre tekintesz, távoli tárgyakra fókuszálsz.
♣ Ellenőrizd a munkahelyed megfelelő berendezését: helyezkedj el a lehető legkényelmesebben, állítsd be a testméretedhez az asztal, a szék, a kartámasz megfelelő magasságát és pozícióját.
♣ Ügyelj a munkahelyed jó megvilágítására: ne ülj szemben az ablakkal, a természetes fénnyel és kerüld az erős, és vibráló fényeket.
♣ A számítógéped, laptopod monitorát helyezd karnyújtásnyi távolságra kicsivel szemmagasság alá, úgy, hogy a készülék és szem által bezárt szög ne haladja meg a 35 fokot.
♣ Kerüld a ragyogást: rendszeresen tisztítsd meg a digitális eszközeid képernyőjét, állítsd be a számodra megfelelő szövegméretet és megvilágítást.
♣ Használd mérsékelten a légkondicionálást.
Fogyassz megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékot.
♣ ... és végül: rendszeresen, évente legalább egyszer ellenőriztesd a látásodat, és konzultálj az optikusoddal!
Olvasd el a a következő bejegyzésünket is, amelyből megtudhatod, hogy milyen szemüveglencsék és rétegek állnak rendelkezésedre, illetve megismerkedhetsz a kontaktlencsés megoldással is.
Tetszett? Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Jártál már nálunk? Értékelj minket a Facebookon vagy a Google-ön!
Comments