A gyermek fejlődése szempontjából elengedhetetlenül fontos az éleslátás. A látás „tanulása” 12 éves korig tart. Ha erre a korra a gyermeked nem lát jól mind a két szemével, akkor utána csekély az esély a javulásra, ugyanis a látórendszer fejlődése befejeződik.
Neked, szülőnek, kiemelt szereped van abban, hogy gyermeked a lehető legtöbbet kapja a szemétől, mint legfontosabb érzékszervétől.
Hogyan fejlődik a baba látása?
A baba ép látórendszerrel születik, viszont használni fokozatosan tanulja meg azt. Hétről hétre, hónapról hónapra egyre élesebben lát, egyre több színt képes megkülönböztetni és kialakul a fényérzékenysége is. Hat hónapos korára a színlátása és a látásélessége teljes mértékben kifejlődik.
Ekkor tanulják meg a baba szemei az együttműködést is. A szemkoordináció fejlődése együtt jár a mélységérzékelés és a mozgáskoordináció fejlődésével.
Miért fontos rendszeresen részt venni szemvizsgálaton?
A baba féléves korában, amikor gyakorlatilag már a szeme összes funkcióját képes használni, célszerű részt venni az első szemvizsgálaton. Probléma esetén így idejében be lehet avatkozni és a megfelelő irányba lehet terelni a szem fejlődését. A vizsgálatot a későbbiekben is, a szemész szakember javaslatait követve, rendszeresen el kell végeztetni.
Mit tehet még a szülő?
A rendszeres szemvizsgálaton felül, nagyon fontos, hogy figyelemmel kísérd a gyermeke(i)d mindennapjait, különösen akkor, ha az alábbi tünetek, gyanús jelek, felbukkannak:
az egyik vagy mindkét szem állandó „elkalandozása"
nehézségek a tárgyak és az emberek szemmel való követése terén
kényszeres fejtartás egy bizonyos szögben
képeskönyvek, nagyobb gyermekek esetén az olvasás kerülése
az olvasnivaló közel tartása, közel ülés a képernyőhöz
fény kerülése, látható fényérzékenység
a szem gyakori dörzsölése, grimaszolás fókuszálákor
mellényúlás tárgyak megfogásakor
gyakori megbotlás, beleütközés tárgyakba
az iskolai eredmények romlása, más tényezőkkel nem indokoltan
panasz visszatérő fejfájásra
látászavar sötétedéskor, sötétben
Szintén érdemes azonnal szakorvoshoz fordulni, ha a szemen a következő, látható jeleket tapasztalod:
túlzottan nedves, könnyes szem
viszketés, váladékozás
piros, kérges, duzzadt szemhéj
fehér pupillák
szemfájdalom
Ezek a jelek szembetegségre utalhatnak és nem csak gyermekeknél fordulhatnak elő, viszont azonnali szemész szakorvosi vizsgálatot igényelnek!
Ne feledd, az elsődleges szerep, felelősség a Tiéd, a szülőé!
A megfigyelésen és a rendszeres vizsgálaton túlmenően segítsd a gyermekedet az esetlegesen felírt látásjavító eszköz használatában. Számára az orvosi rendelvények következetes betartása akár túl nagy falat is lehet.
Iratkozz fel a hírlevelünkre, így a jövőben idejében értesülhetsz a friss tartalmakról, az aktuális ajánlatainkról és más, a látással, látásjavító eszközökkel kapcsolatos újdonságokról!
Comments